TPO 2020 Winners (Affordable Private Schools, Government Schools and those pursuing a Degree in Education)

Affordable Private Schools

RankNameSubjectSchool Name
1Deepak Chandra S MPrimary School MathsVidyodaya Nursery And Primary School, Gudalur
2Gurprit KaurPrimary School EnglishSat Paul Mittal School, Ludhiana
3Shrilata Ajit PillaiSenior Secondary School EnglishK D Ambani Reliance Foundation School, Jamnagar
4Shrilata Ajit PillaiSecondary School EnglishK D Ambani Reliance Foundation School, Jamnagar
5Aishwarya KrishnamoorthySecondary School BiologyK D Ambani Reliance Foundation School, Jamnagar


Winners from Government Schools

RankNameSubjectSchool/ Organization Name
1Divya JainSecondary School BiologyGGUPS Kothiya
2Raziya ParakkalSecondary School PhysicsKendriya Vidyalaya AFS, Thane
3Raziya ParakkalSenior Secondary School PhysicsKendriya Vidyalaya AFS, Thane
4Bharti ModiPrimary School MathsSDMC Primary School Budella, Vikaspuri, Delhi
5KalpanaSecondary School BiologySarvodaya Kanya Vidyalaya No.1, D Block, Janakpuri, Delhi
6Shweta LumbPrimary School EnglishGovernment Elementary School, Mehtabpur
7Gaurav JoshiPrimary School English (Online Teaching)Laxman Singh Mahar Government PG College, Pithoragarh
8Puja SolankiMiddle School EnglishiTeach Schools, Pune
9Anuradha TyagiPrimary School MathsPrimary School Khodna Khurd, Gautam Buddha Nagar
10Poornima DhingraPrimary School EnglishSDMC Primary School Budella, Vikaspuri, Delhi
11Padmaja SrivastavaPrimary School MathsBasic School Raipur, Chinhat, Lucknow
12PankajMiddle School EnglishGMSSS Sector 55, Faridabad
13SulbhaPrimary School EnglishSarvodaya Kanya Vidyalaya, Delhi
14Rikisha BhaumikSecondary School Biology (Online Teaching)Kendriya Vidyalaya Sangathan
15Shareena MohamedSenior Secondary School EnglishGHSS Erumapetty
16Thota SrinivasPrimary School MathsZPHS, Kothapally
17Burela NagarajuMiddle School MathsZPSS, Marlapadu
18Shareena MohamedSecondary School EnglishGHSS Erumapetty
19Girja Shankar AgrawalPrimary School HindiGovernment Primary School, Kosamkhuta
20Mohd Danish KhanPrimary School HindiBasic Education Department, Uttar Pradesh
21Alok Kumar GuptaPrimary School HindiUPS , Jamunaha Composite, Sonwati
22Smita DeySenior Secondary School MathsKendriya Vidyalaya ONGC, Panvel
23Mohd Danish KhanPrimary School EnglishBasic Education Department, Uttar Pradesh
24Pratikantham Venkata Rama RajuSenior Secondary School EnglishTMR School

Winners Currently Pursuing a Degree in Education

RankNameSubjectSchool/ Organization Name
1Vinusha VenkateshMiddle School EnglishAzim Premji University, Bengaluru
2Sapna Fathima SaleemPrimary School EnglishIndira Gandhi National Open University
3Sapna Fathima SaleemPrimary School MathsIndira Gandhi National Open University
4Afrin BanuSenior Secondary School EnglishAsian College Of Teachers, Kolkata
5Debojyoti BhattacharjeeSecondary School BiologyCENTA-Manipal PGCP
6Rashmi TomarSenior Secondary School EnglishTrinity College London, London
7Harinie ThiagarajanMiddle School English (Online Teaching)Sri Venglamani Amman College Of Education, Kondichettipatti
8Keerthana KollerkendyMiddle School EnglishM. S. Ramaiah College Of Education, Bengaluru
9Afrin BanuSecondary School EnglishAsian College Of Teachers, Kolkata
10Ashish UpadhyayComputer ScienceIndira Gandhi National Open University